The BRIT Awards 2000

Davina McCall presented the 2000 awards at Earls Court on March 3rd. I believe she did manage not to swear, although it’s doubtful everyone was so courteous. This was the year of pop, and the year that Brandon Block turned up onstage to collect the Best Soundtrack award.

This post is part of a series about the history of the BRIT Awards. You can read about the 1999 ceremony here, and the 2001 ceremony in a couple of days’ time.

Best British Album

Presented by Vinnie Jones. Nominees:

  • Basement Jaxx – Remedy
  • The Chemical Brothers – Surrender
  • Gomez – Liquid Skin
  • Stereophonics – Performance and Cocktails
  • Travis – The Man Who

Winner: Travis

Best British Dance Act

Presented by Paul Whitehouse and Mark Williams. Nominees:

  • Basement Jaxx
  • The Chemical Brothers
  • Fatboy Slim
  • Jamiroquai
  • Leftfield

Winner: The Chemical Brothers

Best British Female

Presented by Tom Jones and Robbie Williams. Nominees:

  • Melanie C
  • Gabrielle
  • Geri Halliwell
  • Beverley Knight
  • Beth Orton

Winner: Beth Orton

Best British Group

Presented by Lou Reed. Nominees:

  • Blur
  • Gomez
  • Stereophonics
  • Texas
  • Travis

Winner: Travis

Best British Male

Presented by Ben Elton. Nominees:

  • David Bowie
  • Ian Brown
  • Tom Jones
  • Van Morrison
  • Sting

Winner: Tom Jones

Best British Newcomer

Voted for by listeners of BBC Radio 1. In an unnecessarily complicated voting system, the first round was split into four categories:

Best R&B / Urban Newcomer:

  • Fierce
  • Glamma Kid
  • Honeyz
  • Jamelia
  • Kele le Roc

Best Dance Newcomer:

  • Blockster
  • Groove Armada
  • Phats and Small
  • Shanks and Bigfoot
  • Spacedust

Best Indie / Rock Newcomer:

  • Beta Band
  • Death in Vegas
  • Gay Dad
  • UNKLE
  • Wiseguys

Best Pop Newcomer:

  • Charlotte Church
  • Ann Lee
  • Martine McCutcheon
  • Adam Rickitt
  • S Club 7

Of these, the winner of each category and the most voted for act overall were carried through to the list of final nominees. The award was presented by Sara Cox and Zoë Ball.

  • Groove Armada
  • Honeyz
  • Phats and Small
  • S Club 7
  • Wiseguys

Winner: S Club 7

Best British Pop Act

Voted for by readers of The Sun. Presented by Cat Deeley and Ant and Dec. Nominees:

  • Five – Keep on Movin’
  • Geri Halliwell – Mi Chico Latino
  • Ann Lee – 2 Times
  • Martine McCutcheon – Perfect Moment
  • S Club 7 – Bring it All Back
  • Steps – Heartbeat / Tragedy

Winner: Five

Best British Single

Voted for by listeners of independent radio. Presented by Caroline Aherne and Craig Cash. Nominees:

  • Basement Jaxx – Red Alert
  • Blur – Tender
  • The Chemical Brothers – Hey Boy, Hey Girl
  • Fatboy Slim – Praise You
  • Manic Street Preachers – You Stole the Sun from My Heart
  • Moloko – Sing it Back
  • Shanks and Bigfoot – Sweet Like Chocolate
  • Supergrass – Moving
  • Travis – Why Does it Always Rain on Me?
  • Robbie Williams – She’s the One

Winner: Robbie Williams

Best British Video

Voted for by viewers of VH-1. Presented by Richard Blackwood and Donna Air. Nominees:

  • Aphex Twin – Windowlicker
  • The Chemical Brothers – Let Forever Be
  • Fatboy Slim – Praise You
  • Supergrass – Pumping on Your Stereo
  • Robbie Williams – She’s the One

Winner: Robbie Williams

Best International Female

Presented by Sacha Baron Cohen in character as Ali G. Nominees:

  • Mary J. Blige
  • Macy Gray
  • Whitney Houston
  • Jennifer Lopez
  • Britney Spears

Winner: Macy Gray

Best International Group

Presented by Andrea Corr and Jim Corr from The Corrs. Nominees:

  • Beastie Boys
  • The Cardigans
  • Mercury Rev
  • Red Hot Chili Peppers
  • TLC

Winner: TLC

Best International Male

Presented by Caprice and Martin Kemp from Spandau Ballet. Nominees:

  • Beck
  • Eminem
  • Ricky Martin
  • Moby
  • Will Smith

Winner: Beck

Best International Newcomer

Presented by Kylie Minogue and Natalie Imbruglia. Nominees:

  • Eminem
  • Macy Gray
  • Jennifer Lopez
  • Semisonic
  • Britney Spears

Winner: Macy Gray

Best Live Act

Presented by Cerys Matthews from Catatonia.

Winner: Steps

Best Soundtrack / Cast Recording

Presented by Ronnie Wood from the Rolling Stones, and Thora Birch. Nominees:

  • The Dust Brothers – Fight Club
  • John Williams – Star Wars Episode I: The Phantom Menace
  • Various Artists – Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Various Artists – The Matrix
  • Various Artists – Notting Hill

Winner: Notting Hill

Outstanding Contribution

Presented by Will Smith.

Winner: Spice Girls

Performances

Further Reading / Viewing

Edit: this post originally listed Shanks and Bigfoot rather than Groove Armada in the final listing for Best Newcomer – this appears to be an error on Wikipedia, and was accidentally included on this post too.

The BRIT Awards 1999

In 1999 Johnny Vaughan took over as the host at London Arena. The ceremony took place on 16th February 1999.

This post is part of a series about the history of the BRIT Awards. You can read about the 1998 ceremony here, and the 2000 ceremony in a couple of days’ time.

Best British Album

Presented by Mariella Frostrup and Prince Naseem. Nominees:

  • Catatonia – International Velvet
  • Gomez – Bring it On
  • Manic Street Preachers – This is My Truth, Tell Me Yours
  • Massive Attack – Mezzanine
  • Robbie Williams – I’ve Been Expecting You

Winner: Manic Street Preachers

Best British Dance Act

Presented by Sharleen Spiteri from Texas and Boy George. Nominees:

  • All Saints
  • Faithless
  • Fatboy Slim
  • Jamiroquai
  • Massive Attack

Winner: Fatboy Slim

Best British Female

Presented by Smita Smitten and Chunky Lafanga. Nominees:

  • Des’ree
  • PJ Harvey
  • Hinda Hicks
  • Billie Myers
  • Billie Piper

Winner: Des’ree

Best British Group

Presented by Kylie Minogue and Lee Evans. Nominees:

  • Beautiful South
  • Catatonia
  • Gomez
  • Manic Street Preachers
  • Massive Attack

Winner: Manic Street Preachers

Best British Male

Presented by Jools Holland and Ian Dury. Nominees:

  • Ian Brown
  • Bernard Butler
  • Fatboy Slim
  • Lynden David Hall
  • Robbie Williams

Winner: Robbie Williams

Best British Newcomer

Voted for by listeners of BBC Radio 1. Presented by Huey Morgan from Fun Lovin’ Criminals and Zoë Ball. Nominees:

  • Another Level
  • Belle and Sebastian
  • Cleopatra
  • Cornershop
  • Five
  • Gomez
  • Hinda Hicks
  • Billie Piper
  • Propellerheads
  • Steps

Winner: Belle and Sebastian

Best British Single

Voted for by listeners of independent radio. Presented by Sheryl Crow and Meat Loaf. Nominees:

  • Beautiful South – Perfect 10
  • Catatonia – Road Rage
  • Cornershop – Brimful of Asha
  • Des’ree – Life
  • Fatboy Slim – The Rockafeller Skank
  • Manic Street Preachers – If You Tolerate This Your Children Will Be Next
  • Massive Attack – Teardrop
  • George Michael – Outside
  • Robbie Williams – Angels
  • Robbie Williams – Millennium

Winner: Robbie Williams – Angels

Best British Video

Voted for by viewers of VH-1. Presented by Helen Baxendale and John Thompson. Nominees:

  • All Saints – Under the Bridge
  • Melanie B feat. Missy Elliott – I Want You Back
  • Cornershop – Brimful of Asha
  • Jamiroquai – Deeper Underground
  • Massive Attack – Teardrop
  • George Michael – Outside
  • Placebo – Pure Morning
  • Radiohead – No Surprises
  • Robbie Williams – Let Me Entertain You
  • Robbie Williams – Millennium

Winner: Robbie Williams – Millennium

Best International Female

Presented by Lionr Abargil and Ian Wright. Nominees:

  • Sheryl Crow
  • Lauryn Hill
  • Natalie Imbruglia
  • Madonna
  • Alanis Morissette

Winner: Natalie Imbruglia

Best International Group

Presented by Björn Ulvaeus from Abba. Nominees:

  • Air
  • Beastie Boys
  • The Corrs
  • Fun Lovin’ Criminals
  • R.E.M.

Winner: The Corrs

Best International Male

Presented by Ladysmith Black Mambazo. Nominees:

  • Beck
  • Eagle Eye Cherry
  • Neil Finn
  • Pras Michel
  • Will Smith

Winner: Beck

Best International Newcomer

Presented by All Saints. Nominees:

  • Air
  • B*Witched
  • Eagle Eye Cherry
  • Natalie Imbruglia
  • Savage Garden

Winner: Natalie Imbruglia

Best Soundtrack / Cast Recording

Presented by Mark Morrison. Nominees:

  • James Horner – Titanic
  • Various Artists – Boogie Nights
  • Various Artists – Jackie Brown
  • Various Artists – Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Various Artists – The Wedding Singer

Winner: Titanic. Collected by Celine Dion.

The Freddie Mercury Award

Presented by Johnny Vaughan.

Winner: Jubilee 2000. Collected by Bono from U2.

Outstanding Contribution

Presented by Stevie Wonder.

Winner: Eurythmics

Performances

Further Reading / Viewing